Psikolog

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Psikolog Hizmet Verenler

Başkent Psikoloji

Başkent Psikoloji

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Başkent Psikoloji, Psikolog İrem Nur TOPRAK tarafından 2020 yılı Ağustos ayında Ankara’nın...

Teklif İste Profil Görüntüle


Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

İnsan davranış ve hareketlerini derinlemesine inceleyen bir dal olan psikoloji, bununla beraber zihin altında yatan problemlerin temeline inmeyi hedefler. Üniversitede gerekli bölümlerde 4 sene eğitim alan kişiler ise Psikolog unvanını alır. Alınan 4 senelik eğitim sonucunda yüksek lisans yapılmak istenirse kişi daha sonrasında uzmanlık elde eder. Psikolog, diğer bir kelime anlamı ile ruh bilimci olarak da nitelendirilebilir. Psikologlar cezaevi, klinik, adliye, okul gibi pek çok alanda çalışabilirler.

Psikolog Görev Alanları 

Psikologlar sadece danışan kişileri dinlemezler. Uygulamacı veya araştırmacı olan psikologlar, çeşitli alanlarda danışan olmadan da çalışmaktadırlar. Çeşitli alanlarda çalışmalarına karşın genel bir görev tanımları bulunmaktadır. Bu görevler:

 • Eğitim ve sertifika alınan testlerin uygulaması ile ilgilenmek
 • Test sonuçlarını isteyen kurumlar ile paylaşmak
 • Görevlendirildikleri alanlarda psikolojik destek sağlamak
 • Psikolojik alanda değerlendirmeler yapmak
 • Neden ve sonuç ilişkisi kurmak, dürtü ile davranışları incelemek gibi görevlerdir.

Bir Psikologda Olması Gereken Nitelikler

 • Üstün gözlem becerisi mutlaka olmalı ve yaşanan olaylara farklı bakış açıları ile yaklaşılmalı
 • Kişileri asla yargılamamalı ya da küçük düşürmemeli
 • Devamlı olarak kendini geliştirmeli, psikoloji alanındaki yenilikleri takip etmeli
 • Kişiler ile psikolog - danışan ilişkisinin dışına çıkmamalı
 • Konsantrasyon sahibi olmalı
 • Psikoloji dışında felsefe, anatomi, sosyoloji gibi dallar ile de ilgilenmeli ya da en azından bilgi sahibi olmalı
 • Yeni geliştirilmiş olan test ve teknikle hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı

Psikolojinin Alanları

Psikoloji, diğer bilim dallarına göre çok daha yeni bir alan olsa da, her geçen gün daha da gelişerek ilerlemektedir. Psikolojinin çok fazla alt dalı bulunmaktadır, bu dallar;

 • Klinik Psikolojisi
 • Adli Psikoloji
 • Nöropsikloji
 • Bilişsel Psikoloji
 • Okul Psikolojisi gibi dallardır.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi isminden de anlaşılacağı üzere bir terapi ya da tedavi biçimidir. İnsanların psikolojik problemlerini, duygusal ya da davranış bozukluklarını inceler, daha sonra yaşantılarını etkileyen bu davranışların düzeltilmesi için tedavi uygular. Kişinin gereksinim duyduğu davranış değişiklikleri sağlanarak olgunlaşma, farkındalık, psikolojik açıdan gelişme gibi süreçler ile de desteklenir. Psikolojik destek, sadece psikolog tarafından kapsamlı ve planlı bir şekilde yürütülür. 

Psikoterapi Teknikleri 

Psikoterapi sırasında kullanılan teknikler pek çok çeşitte incelenilebilir. Ancak son zamanlarda etkinliği klinikler tarafından kanıtlanmış olan psikoterapi teknikleri yaygınca kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanda danışan pek çok sayıda kişi, tedavilerden olumlu sonuçlar almıştır. Bu teknikler arasında; bilişsel davranışçı terapi, kognitif davranışçı terapi gibi pek çok teknik bulunmaktadır. EMDR yöntemi ile göz hareketleri duyarsızlaştırılır, daha sonra olay örgüsü tekrardan işlenmeye başlanır. Bu teknik psikoterapide en çok kullanılan tekniklerden birisidir. İlk başlarda psikolojik travmalar olmak üzere pek çok alanda da etkisini göstermiştir. Diğer psikoterapi çeşitleri ise; hipnoz, şema terapi, varoluşçu terapi gibi terapi yöntemleridir.

Psikoterapide Devamlılık

Psikoterapinin ne kadar süreceği gibi konuları herkes merak eder. Bu durumun merak edilmesi doğaldır fakat kişinin rahatsızlığından rahatsızlığına göre de değişkenlik göstermektedir. Her kişi için ayrı psikoterapi süresi bulunur. Bu konuda etkili olan unsurlar;

 • Bireyin kişilik yapısı
 • Yaşadığı travmatik olaylar
 • Problemlerin bütünü
 • Bu problemler ile nasıl başa çıkıldığı
 • Diğer insanlara ya da dünyaya karşı düşünceler gibi unsurlardır. Bu unsurlar psikoterapinin de süresini doğal olarak etkilemektedir. Aynı zamanda kişinin iyileşmek adına olan inancı ve çabası da süreyi etkileyen diğer unsurlardan birisidir.

Her Psikolog Psikoterapist Değildir

Psikoloji bölümünde psikoterapi ile ilgili dersler verilse de bu dersler psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirmek için yeterli değildir. Psikoterapi uygulayabilmek için uzun bir eğitim sürecinden geçmek gerekmektedir. Her psikolog için psikoterapist denilemez. Psikoterapi yöntemlerini sadece işini iyi bilen uzmanlar yapmalıdır.

Psikiyatri Hekimi ile Psikolog Arasındaki Farklar

Tıp fakültelerindeki psikiyatri bölümünden mezun olan kişilere psikiyatri hekimi denilir. Bu kişiler tanı koyma ya da ilaç tedavisi gibi uygulamaları gerçekleştirebilir. İki meslek grubu da psikoterapi eğitimi aldıktan sonra psikoterapist olarak hizmet verebilirler. İkisi de ruh sağlığı alanında birbirleri ile ortaklaşa çalışmaktadırlar.

Doğru Psikolog Seçimi

Psikoterapi sürecinde kimler ile çalışacağınızı bilmek ve tanımak oldukça önemlidir. Bu yüzden psikoterapist seçiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikli olarak çalışacağınız kişilerin eğitimine bakmalısınız. İkinci önemli olan konu ise bu kişilerin uyguladığı psikoterapi yöntemleri üzerine gerekli olan eğitimden geçip geçmedikleridir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra geriye güven ilişkisi kalıyor. Karşılıklı olarak güven sağladığınız takdirde kendinizi daha rahat bir şekilde açabilirsiniz. Psikoterapi sürecinde size yardımcı olacak uzmana güvenmeniz gerekmektedir.

Psikolog Fiyatları

Seans ya da psikolog fiyatları, pek çok kategoriye göre değerlendirilebilir. Fiyatı en çok etkileyen faktörlerden birisi de kişilerin almış oldukları eğitimlerdir. Uygun fiyatlı alabileceğiniz pek çok psikoterapi hizmeti bulunurken bunun dışında ücretleri çok yüksek ve farklı olan kurumlar da bulunmaktadır. Ülkemizde psikolojik hizmetler sağlık güvencesi kapsamında yer almadığı için ödeyeceğimiz fiyatlar da buna bağlı olarak fazlalık gösterebilir. Ancak web sitemizde, psikolojik destek alabileceğiniz pek çok psikolog mevcuttur. Bunlar arasından en uygun fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz.

Doğru Psikolog Hizmetinin İyileştirici Gücü

Çağımızın pek çok sorunu ile boğuşan bireylerin psikolojik destek alması, onların ruhsal sağlığı için çok gerekli olabilir. Siz de özel ya da iş hayatınızda yaşadığınızın psikolojik problemleri ortadan kaldırmak için destek bekliyorsanız, psikologlar ile görüşebilirsiniz. Bunun için hemen web sitemizde bir ilan açabilir ve gelecek olan teklifleri değerlendirme altın alabilirsiniz. bu sayede işinde uzman olan psikologlara kolayca ulaşabilir ve uygun psikolog fiyatları arasından seçim yapabilirsiniz.

Psikolog Hizmeti Ortalama Ücretler

100₺ - 300₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

Ücret Rehberini Gör
100₺ - 300₺ Ortalama Ücret
100₺ - 300₺ Ortalama Ücret
100₺ 300₺

Psikolog Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;