Temizlik Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Temizlik malzemesi seçimi, en az temizlik kadar insan sağlığını etkilemektedir. Canlılara zararı olmayan ve hijyen sağlayan malzeme seçimi önemlidir.


Temizlik malzemelerine hayatımızın her anında her yerinde ihtiyacımız var. Özellikle dünyayı eve kapatan Covid-19 virüsü nedeniyle bu konudaki farkındalığımız olukça arttı. Peki evimize aldığımız temizlik malzemeleri sağlıklı ve güvenilir mi? Bu konuyla ilgili tüm bireyleri ilgilendiren birkaç önemli nokta var. Gelin hep birlikte bunları gözden geçirelim.


Ciddi Bir Yanıltıcı: Fiyat

En pahalısı en kalitelisidir algısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Marketlere gittiğimizde genelde en ucuzuna kaçmaya çalışırız, nasılsa çamaşır suyunu içmeyeceğiz, klozete dökülecek. Şampuan alıyoruz, nasılsa saçımızı yıkayacağız yemeyeceğiz ya! Bu algı insanı yerine göre tehlikeye sokabilir. Merdiven altı, markasız ya da açık aldığımız temizlik ürünleri bizi zehirleyebilir, sağlığımızı tehdit edebilecek raddeye getirebilir. Bununla birlikte performansları da tartışmaya açıktır. Siz siz olun, bilmediğiniz güven duymadığınız hiçbir ürüne elinizi uzatmayın.Ciddi Bir Yanıltıcı: Fiyat

Sanayi Tipi Kimyasallardan Uzak Dur!

Evlerimizde kullandığımız ürünlerin daha profesyonelleri ve tabii ki daha etkilileri mevcut. Fakat bunları günlük yaşantıda denenirse sonuçlarının çok ağır olabileceğini düşündünüz mü? Günlük kullanılan maddelere nazaran daha yoğun kıvamları vardır. Kokusu solunum hastalıklarına sebep olabilir, cildinizi yakabilir, güzel geldiğinde ise kalıcı hasarlara neden olabilir. Uzak durun, adı üstünde sanayi tipi. Evlerimiz, okulumuz, bahçemiz için değil ki. Bırakalım bu ürünleri alanında uzman, işin eğitimini almış görevliler kullanılması gereken tekstil alanları, fabrikalar gibi büyük iş alanlarında kullansın.


Dünyamız İçin Önemli Bir Değer: pH Değeri!

Yer yer cildimize temas ettirdiğimiz ürünlerin pH değeri 7’ye yakın bir değerde olmalıdır. Su kadar saf olmasını bekleyemeyiz ama  zarar vermemesi ya da verilen zararın minimuma inmesi açısından önemli bir noktadır. 


Güzel Kokular Sağlıklı mıdır?

Temizlik yapmanın en güzel yanı sonrasında etrafın annelerimizin “temizlik kokusu” dediği kısmıdır. Peki özellikle günümüzde tüm bu ürünlerin parfümlü olduğuna dikkat ettiniz mi? Hoşumuza giden parfümlü ürünler sağlığımız için tehlike saçıyor olabilir. Siz siz olun, zaten kimyasala maruz kalacağız bari parfüm kokusu tuzu biberi olmasın. Zararımızı minimuma indirin. Son yıllarda bu kokuların astım ve alerjik rahatsızlıkları tetiklediği saptanmıştır.


Güzel Kokular Sağlıklı mıdır?

Ana Maddeye Bak! Evine Düşman mı Sokuyorsun Dost mu? Bunu Bil...

Ürünleri satın alırken etken maddelerine dikkat etmek gerekli. İçeriğindeki maddeye alerjiniz olabilir ya da kullanımı sağlığınız açısından zararlı olabilir. Örneğin şampuanların içeriğinde sülfat ve türevi maddeler bulunmaktadır. Bu madde saçın köpürmesini sağlayan bir çeşit tuzdur. Fakat saçı kurutma, yıpratma gibi özellikleri vardır. Ürün daha çok köpürsün ve temizlik hissi daha çok hissedilsin diye koyulur. Onun dışında temizleyiciliğiyle ilgili ekstra bir katkısı yoktur.


Fiyat , Son Kullanım Tarihleri ve Ürün Etkinliğine Dikkat!

Satın aldığınız ürün kaliteli, bilinen bir marka ve güvenle yıllardır kullanıyorsunuz. Fakat bu sefer çok ucuza aldınız. Acaba neden? Son kullanma tarihine birkaç gün kalmış olabilir mi? Belki de ürün bu yüzden şu an ucuzdur. Ürünleri satın aldığımız alışveriş mekanları bu taktiği sıkça uygular. Unutmayın, kimyasal içeriğe sahip bir ürün satın alıyorsunuz. Zaman aşımına uğraması ürün etkinliğinin yitirilmesine sebep olabilir. Kendi kendine patlaması, yanması ve oluşabilecek ciddi sorunlara yol açabilir.


Neyi? Nerede? Kim?

Mutfakta ve banyoda oluşan kireç lekeleri için kireç çözücü aldınız. Çamaşır makinenizin de kireç sorunu var, peki mutfak ve banyo için satın aldığınız ürünü makinenizde kullanır mısınız? Cevap mutlaka hayır olmalı. Yerine göre kullanmadığınız ürünler sizi maddi ve manevi kayıplara uğratabilir. Ürünler, kullanım alanlarının yapısına göre hazırlanmaktadır.


Evdeki Alerjenler: Akar Değil Deterjan.

Çamaşırlarınız için deterjan alıyorsunuz ve yukarıdaki adımların herhangi birine uymadınız değil mi? E nereden bileceksiniz? Umarım kötü bir alerji tecrübesi ile doğru ürünü kullanmayı öğrenmek zorunda kalmazsınız. Giysilerimiz tenimize direkt temas eden eşyalardır. Kişiye özel olmasının yanı sıra temiz olması da önemlidir. Kullandığınız deterjanın ana maddesine baktığınızda belki de bilerek veya bilmeyerek alerjiniz olan bir maddeye maruz kalacaksınız. Diyelim ki denediniz, cildinizde/nefes alışverişinizde bir gariplik var. Aklınıza mutlaka deterjanınız da gelmeli.


Ailenizde Tüylü Birileri mi Var?

Kedi, köpek, kuş, hamster ve belki de yılan… Bu sevimli dostlarımız evlerimizin neşesi, can yoldaşlarımız. Onlar evlerimizde olduğu sürece temizliğe 2 kat dikkat etmemiz gerekiyor. Bu öncelikle onları korumak için. Eğer böyle bir ev arkadaşınız varsa her ürünün doğalına kaçmanız da fayda var. Örneğin kimyasal temizleyiciler yerine sirke, karbonat çoğu işinizi görecektir. Unutmayın, onlar parkelere temas ediyor, evimizin belki bizim bile bilmediğimiz köşelerinde uyuyorlar. Bu durumda kimyasala direkt maruz kalmalarına sebep oluyor. Doğal tercihler yaparsanız, hayatınıza yüzey temizleyici yerine en azından arap sabunu alırsanız kısmen de olsa onları korumuş olursunuz. Yok ben yapamam, illa üstüm başım çamaşır suyu koksun derseniz klorsuz doğa dostu çamaşır suları kullanırsanız az da olsa daha güvenli bir ürün tercihi yapmış olursunuz.


Ailenizde Tüylü Birileri mi Var?

Ev Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ev Temizliği Hizmeti Verenler

Samet Çevikcan

Samet Çevikcan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Odunpazarı

Ev temizliği uygun fiyatlarla

Teklif İste Profil Görüntüle
Yakup Selvi

Yakup Selvi

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan
Teklif İste Profil Görüntüle
Buluruz LTD.

Buluruz LTD.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Afyonkarahisar

Çok iyi iş yaparım.

Teklif İste Profil Görüntüle
Seniha Çolak

Seniha Çolak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Şişli
Teklif İste Profil Görüntüle

Ev Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;