Evinizin Sinsi Düşmanı Kireç Lekelerini Temizleyin

Musluklarda ve elektronik aletlerde oluşan kireçlenmeyi temizlemenin pratik yolları.


Kireçli yüzeyler yeni ya da temiz dahi olsalar eski ve kirli bir görünüme sahip olurlar. Aynı zamanda kireç, uzun vadede yüzeylere geri döndürülemeyecek şekilde hasar verecektir. Örneğin, hiçbir zaman tamamen çıkmayan beyaz, bulutlu bir kalıntı içeren cam bir duş kapınız varsa, kimyasallar camı aşındırdığı için bu lekeler kalıcı olabilir. Bu nedenle kireçlerin temizlenmesi hem estetik hem de dayanıklılık açısından önem arz eder. Siz de kireçli yüzeylerden şikâyetçi iseniz, doğru yerdesiniz!


Neden Kireç Birikimlerine Maruz Kalırız?

Sert su, normalden daha yüksek mineral içeriğine sahip sudur. Sert su, kalsiyum ve magnezyum iyonları içerir. Sert su kuruduktan sonra geride kalan sert tortulara kireç pulları denir. Bu minerallerin çıkarılması zordur ve hatta temizlik ürünlerini daha az etkili hale getiren kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Sert (mineral bakımından zengin) su buharlaştığında meydana gelir ve yüzeylerinizde kirli bir kalıntı bırakır. Genellikle banyoda cam, porselen, fayans ve metal yüzeylerde kireç lekeleri görürsünüz. Bulaşıklarınızda ve giysilerinizde de kireç lekeleri bulmak mümkündür.


Neden Kireç Birikimlerine Maruz Kalırız?

Tesisat Armatürlerinde Hasar Bırakır

Mineral birikmesinden dolayı rengi bozulan kaplamalı sıhhi tesisat armatürleri genellikle restorasyonun ötesindedir, çünkü kimyasallar kaplamadan geçer. Kanalizasyonlarda, musluklarda ve duş başlıklarında kireç birikimi görebilirsiniz. Bu tortular, armatürleri kapatan lastik rondelalara zarar vererek daha fazla hasara neden olabilecek sızıntılara neden olabilir.


Cihazlarda Hasar

Kahve makineleri, çamaşır makineleri, buz makineleri ve bulaşık makineleri gibi su kullanan cihazlarda, su sızıntılarına yol açan vanaların ve contaların etrafında kireç birikmesi olabilir. Bardakları ve bulaşıkları sert suda yıkamak, lekelere, çizgilere ve bulanık bir film tabakasına neden olabilir. Sağlık riski oluşturmasalar da, çıkarılması zor olabilir ve bulaşıklarınızı temiz değilmiş gibi gösterebilir.


Cihazlarda Hasar

Kettla’da Kireç Birikimi

Su ısıtıcınızın içinde kireç tortusu birikerek verimliliğini ve ömrünü kısaltabilir. Isıtma elemanı üzerindeki mineral birikintileri suyu ısıtmanın daha uzun sürmesine neden olabilir, bu da su ısıtıcınızın daha uzun süre çalışması gerektiği anlamına gelir. Su ısıtıcınızın ömrünü% 25: 40 oranında azaltabilir.


Kettla’da Kireç Birikimi

Kireç Lekelerini Çıkarmak İçin Doğru Ürünler

Bir zamanlar parlak beyaz olan küvetiniz veya duşunuz yavaş yavaş kireç lekeli ve kirli mi oldu? Kirli alanları şanssızca fırçalıyor musunuz? Büyük olasılıkla inatçı duş kirinizden sorumlu olan suçlu, kireç lekeleridir.

Sert su lekelerini yüzeye nüfuz etme şansı bulamadan düzenli olarak temizlemek en iyisidir. Limon suyu, sirke, kabartma tozu ve hatta beyaz şarap, evinizdeki lekeleri ve kireç tortusunu çıkarabilen etkili, toksik olmayan, doğal temizleyicilerdir. Elbette işe yarayan birçok kimyasal ürün de var. Sağlığınız için kireç lekeleri zararlı değildir, ancak kireç sabunları ve deterjanları daha az etkili hale getirir. Pis küvetinizde kalıcı bir değişiklik olması gerekmez; sadece kireç lekelerini nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekir. Kireç lekelerini nasıl temizleyeceğinizi merak ediyorsanız, sorunu birkaç doğal temizleyiciyle çözebilirsiniz.


Kireç Lekelerini Çıkarmak İçin Doğru Ürünler

Su & Sirke

• Yarım su ve yarım sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırarak başlayın.

• Karışımı küvetinize ve duşunuza püskürtün ve silerek temizlemeden önce birkaç dakika bekleyin.


Karbonat & Sirke

• Kireç lekelerini karbonat ve sirkeden yapılan bir macunla çıkarmayı da deneyebilirsiniz.

• Macunu lekenin yüzeyine sürün ve 15 dakika bekletin.

• Karışım sertleştikten sonra fırçalayın ve su ile durulayın.

• Suyun yeni temizlenen yüzeyde kalmasını istemediğiniz için hemen silerek kurutmanız önemlidir.


Limon Suyu

• Son olarak, limon suyu kullanarak sert su lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz.

• Muslukların yakınında biriken sert su birikintisine taze limon suyu püskürtün.

• 10 dakika sonra durulayın. Yine, alanı temizlediğinizden emin olun.


Kireç Lekelerini Çıkarma

Krom musluklar: Kağıt havluları veya sirkeye batırılmış bir bezi musluğun etrafına sarın ve bir saat bekletin. Ardından suyla durulayın ve kurulayın.

Duş başlığı: Duş başlığını çıkarın ve gece boyunca veya en azından birkaç saat boyunca beyaz sirkeye batırın. Ardından eski bir diş fırçasıyla fırçalayın, suyla durulayın ve yeniden takın.

Duş kapıları: Camdaki kireç tortusunu ve sert su lekelerini temizlemek için duş kapılarına beyaz sirke veya beyaz şarap püskürtün.

Bulaşık makinesi: Ayda bir, bulaşık makinenize bir fincan beyaz sirke ekleyin ve içinde bulaşık olmadan bir temizleme döngüsünden geçirin.

Çamaşır makinesi: Çamaşır makinesine bir galon beyaz sirke ekleyin ve boş yıkayıcıyı sıcak suyla yıkama devrinden geçirin.

Kauçuk banyo paspası: Kauçuk bir banyo paspasını temizlemek ve dezenfekte etmek için paspası bir kova veya küvette üzerini örtecek kadar beyaz sirke ile bir saat boyunca ıslatın. Sonra bir fırça ile fırçalayın ve ılık suyla durulayın.

Tuvalet tankı ve kase: Tuvalet tankınıza 3 bardak beyaz sirke eklemek, içindeki sert su lekelerini giderecektir. Kaseyi temizlemek için 3 su bardağı sirke ekleyin ve fırçalayın.

Kahve makinesi: Kireç birikintilerini gidermek için beyaz sirke dolu su haznesi ile bir demleme döngüsü çalıştırın. Ardından, kahve makinesini durulamak için sade su ile iki demleme döngüsü daha çalıştırın.

Lavabo ve küvetler: Yüzeylere limon suyu veya sirke püskürtün, yarım saat bekletin ve ardından silerek temizleyin. Ne kadar sabun köpüğü biriktiğine bağlı olarak, birden fazla uygulama gerekli olabilir.​

Ev Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ev Temizliği Hizmeti Verenler

Samet Çevikcan

Samet Çevikcan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Odunpazarı

Ev temizliği uygun fiyatlarla

Teklif İste Profil Görüntüle
Yakup Selvi

Yakup Selvi

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan
Teklif İste Profil Görüntüle
Buluruz LTD.

Buluruz LTD.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Afyonkarahisar

Çok iyi iş yaparım.

Teklif İste Profil Görüntüle
Seniha Çolak

Seniha Çolak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Şişli
Teklif İste Profil Görüntüle

Ev Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;