Aradığın Hizmet Burada!

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

İhtiyacını Belirt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Birçok Teklif Al

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

Karşılaştor ve Seç

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Petek temizliği hizmeti, ısı sirkülasyonunun aksamaması adına düzenli aralıklarla yapılması gereken bir hizmettir. 

Petek Temizliğinin Önemi


Isıtma sistemlerinden yeterli verimin alınması adına, ısıtma sisteminde oluşan kir birikimi önlenmelidir. Aksi takdirde, bu kir birikimi sistemin verimini düşürerek bu sistemden yeteri kadar yararlanmanızı engeller. Bu tür problemlerle karşılaşmamak adına, uzman firmalardan hizmet alınmalıdır. Sitemizde petek temizliği hizmetinde destek alabileceğiniz uzman ekipler mevcuttur. Bu ekiplerle doğru müdahaleleri kısa süre içerisinde yapmanız mümkündür. 

Petek Temizliği Hizmeti Nasıl Yapılır?

Yazın unutulan kışın hatırlanan petek temizliği; aslında yaz aylarında aktif olmayan kalorifer tesisatı içerisinde biriken çamur, kir tabakası ve korozyon oluşumunu temizlemeyi hedef alan bir hizmettir. Petek temizleme işlemi yapıldığında, tesisatta ve petek kanalları içinde oluşan kirler petek temizleme aletleri ve kimyasallarıyla çözülür. Çamurlaşan paslı su, kalorifer tesisatı dışına çıkarılır. Bu temizleme sayesinde tesisatta dolaşan su yenilenir ve kombi arızalarının önüne geçilir. Petek temizleme hizmeti size ısınma sisteminizde maksimum verimi sağlar.

Petek Temizliğinin Aşamaları

1. Kombi ve kombi su giriş vanası, tüm radyatörlere ait giriş ve çıkış vanaları kapatılır. Bunun yapılmasındaki amaç ise temizlik sırasında tesisattan çıkan kireç, tortu vb. maddelerin, kombinin içinden dolanıp filtre sirkülasyon pompası gibi hassas olan malzemeleri tıkamasını ya da bozmasını önlemedir.

2. Petek temizleme makinesi, banyoda yer alan havlupan veya petek sökülerek onların yerine tesisata dahil edilir. Makine, tesisatın başka bir yerinden veya kombinin altından da tesisata bağlanabilir. Fakat banyodan bağlanmasının nedeni,  temizlik yaparken hem temiz su musluğunun hem de pis su giderinin lazım olmasıdır. Bunları aynı anda bulunduğun en elverişli yer banyodur. Aynı zamanda, petek temizliği yaparken oluşabilecek kirlenmelerin banyoda temizlenmesi daha kolaydır. 

3. Bu iki aşama sağlandıktan sonra tüm petekler açık bir halde 10 dakika kadar petek temizleme makinesi çalıştırılır.

4. Makineye temiz su girişi yapılır, makine de temiz suyu tesisata basar ve pisliğin atılmasını sağlar. Tesisat içerisindeki pislik ve çamur atılana kadar işlem devam eder.

5. Tüm tesisat içindeki pislik atıldıktan sonra tesisat temiz su ile doldurulur.

6. Tesisat ve makine içindeki su 30-40°C olacak şekilde ısıtılır. Bunun yapılmasındaki amaç ise tesisat içerisindeki kireç tortularının yumuşatma ve kimyasalın sıcak su içerisinde daha etkili olmasıdır.

7. Petek temizlerken kullanılan ilaç eklenir ve tesisat içerisindeki su ile karışması için tüm petekler açık haldeyken 5 veya 10 dakika makine çalıştırılıp sirkülasyon yapması sağlanır.

8. Tüm kimyasal tesisat içerisine yayıldıktan ve su sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisatın bütün peteklerinin vanaları kapatılır. Yalnızca tek bir petek vanası açılarak petek temizliği işlemi başlar.

9. Açık olan petek iyice temizlenir ve kapatılır. Sıra başka bir peteğe geçer ve bu düzende petek temizleme işlemine devam edilir. Bütün petekler açıkken temizlik yapılmamasının nedeni ise,  yüksek debinin tek bir peteğe verilerek temizlikteki verimi arttırma amaçlıdır.

10. Bütün peteklerde temizlik işlemi bittiğinde sıra durulama işlemine gelir. Ancak durulama işlemi başlamadan hemen önce petek temizleme makinesinin filtresi temizlenerek ve sistem içerisine temiz su basılarak, kimyasal ve pis su atılır. Tesisat içinde kimyasallı ve kirli su, kireç, tortu, çözelti gibi şeyler yok olana dek durulamaya devam edilir.

11. Sistem kombiye bağlanmadan önce kombinin filtresi temizlenir. Kombi bağlantıları yapılır ve kombi çalıştırılır. Sistem basıncı 1.5 bar oluncaya dek su takviyesi devam eder. 

12. Kombinin çalışmasının ardından, tüm peteklerin havası alınır ve peteklerin ısınma durumu kontrol edilir. 

Petek Temizleme Hizmetinde Güven

Çoğu insan, petek temizliği hizmetini gerekli olmayan ve yalnızca boş yere para harcadığı bir hizmet olarak görür. Oysa petek temizliği size düşündüğünüzden daha çok verim sağlar. 

Sizin de bildiğiniz gibi ısınma ihtiyacınızın karşılanması için petek temizliği, petek yıkama gibi bakımlar düzenli ve zamanında yaptırılmalıdır. Bazen petek temizleme hizmeti almanıza rağmen sonucun değişmediğini düşünürsünüz ve bunun sonucunda bu hizmetin gerekli olmadığına karar verirsiniz. Oysa, petek temizleme hizmeti alınması rağmen verim alınamayan sistemlerde muhakkak başka bir sorun vardır ve bu sorunu çözmek gerekir.

Sitemizde alanında profesyonel ekipler ile özel olarak petek yıkama makineleri ile hizmet verilir. Sizler de bu profesyonel ekiplerden güvenle hizmet alabilirsiniz. 

Peteklerdeki Isı Sorunu

Kullanım süresine, kullanılan suya, sıcaklığa ve oksijene bağlı olarak kapalı devre ısıtma sistemlerinde tortu, kireç ve çamurlaşma olabilir. Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde çamurlaşma daha sık görülür. Oluşan bu maddeler; ısınma sorunlarına, iyi ısınmamaya ya da pahalı ısınmaya sebep olur. Bu olumsuzlukların temel nedeni ısı sirkülasyonunun tam olarak sağlanmamasından doğar. Petek temizliği hizmeti ile bu sorunlar, en hızlı ve en uygun şekilde çözüme kavuşur.

Petek Temizliği Hizmetine Karar Verme Süreci

Kalorifer petekleri kullanımınıza bağlı olarak belirli bir zaman sonra tekrar kirlenme yapabilir. Bu kirlilik ise ısının performansını ve verimini düşüreceğinden, kalorifer petek temizliğinin yeniden yapılması gerekir. Kalorifer petek temizliği verimi artırırken, ısınma ve elektrik maliyetlerini düşürecektir.  Kalorifer petek temizliği ortalama olarak iki yılda bir yapılması önerilir. 

Siz de petek temizliği hizmeti almak için sitemizde iş ilanı oluşturabilir ve binlerce uzman tarafından size sunulacak teklifleri değerlendirebilirsiniz. Size en uygun gelen teklifi seçerek, petek yıkama, kalorifer petek temizliği gibi petek temizliği hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.


Radyatör Petek Temizliği Hizmeti Ortalama Ücretler

80₺ - 160₺

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Ücret Rehberini Gör
80₺ - 160₺ Ortalama Ücret
80₺ - 160₺ Ortalama Ücret
80₺ 160₺

Radyatör Petek Temizliği Hizmeti Mi Veriyorsunuz?

Siz de Ara'da hizmet veren binlerce profesyonel arasına katılın ve iş imkanlarınızı genişletin.

HİZMET VER
;