Aradığın Hizmet Burada!

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

İhtiyacını Belirt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Birçok Teklif Al

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

Karşılaştor ve Seç

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Kapalı veya açık havuzların hepsinin düzenli olarak bakımları ve temizlikleri yapılmalıdır.  Havuz bakım ve temizliği hizmeti, sağlıklı ortamlar yaratmak için havuzları temizleme ve atıklardan arındırma işlemidir. 

Havuzlar, birçok insan tarafından uzun süreli kullanıldığı için bakımları özel ve özenli olması gereken bir alandır. Havuzların mikroplardan arındırılması, oluşabilecek sağlıksız ortamın önüne geçerek olası hastalıkları önler.

Kapalı Havuz bakımı ve Temizliği

Kapalı havuzlar, yaz kış kullanılabilir durumda olduğu için bakımları düzenli olmalıdır. Özellikle günlük kullanımı olan kapalı havuzlar, sağlıklı bir ortama sahip olabilmesi için yıl boyunca düzenli olarak bakımı yapılmalı ve temizlenmelidir.

Açık Havuz bakımı ve Temizliği

Açık havuzlar, bahar ve çoğunlukla yaz aylarında kullanımı yoğun havuzlardır. Kış aylarında kullanılmadıkları için kullanıma açılmadan önce atıklardan arındırılmalı ve oluşan yosunlar temizlenmelidir.

Havuzlarda Kimyasal Denge

Kimyasal denge, havuzların kullanılabilir olması açısından çok önemlidir. Özellikle ortak kullanıma açık havuzların, düzenli olarak sabah- öğle-akşam olacak şekilde bakımları yapılmalıdır. Bu günlük, haftalık bakımlar ve temizlikler olarak devam ettirilmeli, havuzun ideal kimyasal dengesi korunmalıdır. 

Kullanımı en sık olan yazlık havuzlarda günlük kullanıma açılmadan önce yapılan genel bakımın yanı sıra günün belirli saatlerinde havuzdan alınan su ile tahliller yapılmalı ve tahlil sonuçlarına göre kullanılacak kimyasal belirlenecektir. Bu kimyasallarla havuz suyu berrak ve steril hale getirilecektir. 

Havuz suyunun dengesini sağlayan PH değeri de ideal seviyede olmalıdır. 

Havuz Temizleme 

Havuz temizliği özen gösterilmesi gereken bir konudur. Havuzun yosun tutmaması önemlidir. Bu açıdan havuz temizliği de çok önemlidir.

Kimyasal ve fiziksel olarak uygun koşulların sağlanmadığı yüzme havuzlarında sağlık açısından  birçok risk ortaya çıkar. Bu sebeple, yüzme havuzları günlük, haftalık ve aylık olarak düzenli bakım görmelidir.

Havuz bakımı ve havuz temizliği belgelenmiş olmalıdır. Sağlık müdürlüğü, havuzlu işletmelere uymaları gereken bir yönetmelik gönderir. Havuz suyunun içeriği düzenli olarak tetkik edilir ve sonuçlar havuzu kullanan kişilerin görebileceği bir yere asılarak paylaşılır.

Havuz suyunun dezenfekte olması için ozon ya da klor gibi kimyasal malzemeler kullanılabilir. Havuz suyu düzenli aralıklarla filtreden geçmelidir. Bu sayede havuz suyu, deri döküntüleri, saç ve tüy gibi maddelerden arındırılmış olur.

Havuz suyu temizliği için kimyasallar ve filtreler yeterli değildir. Uzun vadeli bakım için havuz belirli aralıklarla boşaltılıp, yüzey temizlendikten sonra yeniden doldurulmalıdır. 

Havuz filtreleri günde iki defa kontrol edilmeli, ters yıkama yöntemi ile temizlenmelidir. Kıl tutan filtrenin ise haftada iki defa açılarak temizliği yapılmalıdır.

Özet olarak havuz temizliğinin insan sağlığı açısından her gün yapılması gerekir. 

Havuz Temizlik Ürünleri

Havuzlar temizlenirken kullanılan özel temizlik malzemeleri ürünleri mevcuttur. Bu ürünler dikkatli seçilmeli ve kullanılmalıdır. Enfeksiyondan korunmak amacıyla havuzunuzu en iyi biçimde temizleyecek, kir ve mikroptan arındıracak doğru ürünler tercih edilmelidir. Havuz temizleme ürünleri;

PH Düşürücü

Suyun PH değerini dengelenmesini sağlar. 

Klor

Toz veya tablet halinde kullanılabilirler.

Yosun Giderici

Sıvı olarak dökülür ve yosun oluşumunu önler.

Sıvı Topaklayıcısı gibi ürünlerdir.

Havuz içindeki ufak pislikler bir araya toplanır ve kum filtresine takılır. Böylelikle bu ufak pisliklerden arınan havuzlar daha berrak görünüme kavuşur.


Havuz Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır? 

Ertelenmemesi gereken en önemli temizlik ve bakım alanlarından biri havuzlardır. Havuz temizleme dönemleri düzenli yapılmaz ve yalnızca havuz suyu günlük temizlenirse, masraflı bir havuz bakımı kaçınılmaz olacaktır. Havuz temizliği, suya klor eklemek kadar basit değildir. Klor, suyun temizliğinde etkili olsa da havuzun yüzey kısmındaki kirlenmeyi önleyemez. Bir süre sonra havuz duvarları ve tabanlarında bakteriler oluşur.  O yüzden, havuz temizlik ürünleri kimyasalların kullanımına ek olarak düzenli bir şekilde kapsamlı temizlik kesinlikle gereklidir. 

Örnek bir havuz temizliği rutini aşağıdaki gibidir:

Günlük:

Yüzme havuzu, temizlik kepçesi yardımıyla temizlenmelidir.

Dolan skimmer sepetleri boşaltılmalıdır.

Havuzun etrafı ve dışı kullanılmadan önce temizlenmelidir.

Haftada İki Defa:

Havuzun duvarları ve tabanı kirlerden arındırılmalıdır.

Pompa sepetleri boşaltılmalıdır.


Haftalık:

El fırçası kullanarak seramiklerin su çizgisinde biriken kalsiyum kalıntıları temizlenmelidir.

Havuz suyunun kimyasal ve PH değerleri kontrol edilip, idealler sağlanmalıdır.

Aylık:

Havuz filtreleri temizlenmelidir.

Havuz Duvar ve Taban Temizliği

Bu temizliği sağlamanın en kolay yolu havuz temizlik robotu ile olur. Alternatif olarak, uzun saplı havuz süpürgeleri de kullanılabilir.  Ancak havuz dibindeki seramiklere zarar vermemek adına yumuşak fırçalı süpürgeler kullanılmalıdır. Havuz temizlik ürünleri ile temizlikten emin olmak için, önce süpürgeyle temizlik sağlanmalı ardından temizleme robotu ile tamamlanmalıdır. Havuza eklenen kimyasallar ile de su içindeki bakterilerin ölmesi sağlanmalıdır.

Havuz bakımı ve Temizliği Hizmeti Seçimi

Havuz bakımı ve temizliği hizmeti alırken kafanızda bazı soruları belirlerseniz, istediğiniz hizmeti seçerken daha kolay karar verirsiniz. Bazı belirleyici sorulara örnek vermek gerekirse;

Hangi sıklıkta bakım ya da temizliğin yapılması gerekli?

Havuzun boyutları nelerdir?

Havuz suyu yeşile dönük veya bulanık mı?

Hizmeti istediğiniz havuz klorlu mu tuzlu mu?

Havuz yosunlanmış durumda mı?

Elinizde bakım ya da temizlik ürünleri mevcut mu? gibi sorular size alacağınız hizmeti seçerken yardımcı olacaktır. 

Siz de havuz bakımı ve temizliği hizmeti almak amacıyla sitemizde iş ilanı oluşturabilir ve binlerce uzman tarafından size sunulacak teklifleri değerlendirebilirsiniz. Size en uygun gelen teklifi değerlendirerek; havuz bakımı, havuz temizleme gibi havuz bakımı ve temizliği hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 


Havuz Bakım ve Temizliği Hizmeti Ortalama Ücretler

100₺ - 1399₺

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Ücret Rehberini Gör
100₺ - 1399₺ Ortalama Ücret
100₺ - 1399₺ Ortalama Ücret
100₺ 1399₺

Havuz Bakım ve Temizliği Hizmeti Mi Veriyorsunuz?

Siz de Ara'da hizmet veren binlerce profesyonel arasına katılın ve iş imkanlarınızı genişletin.

HİZMET VER
;