Aradığın Hizmet Burada!

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

İhtiyacını Belirt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Birçok Teklif Al

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

Karşılaştor ve Seç

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

3D Teknik Çizim, bir fikrin ya da projenin gerçeğe en yakın olacak şekilde 3 boyutlu olarak modellenmesidir. 3D Teknik Çizim hizmeti ile  fikriniz veya projeniz gerçeğe en yakın haliyle tasarlanarak gözler önüne serilir. 3D Teknik Çizim hizmetleri; mimari ve mühendislik projelerinde, oyun projelerinde, dijital tasarımlarda, televizyonlarda, aldığımız ürünlerin kullanım kılavuzlarında kısacası fark etsek de etmesek de hayatımızın her yerindedir.

3D Teknik Çizim Hizmet Alanları

Kullanımı oldukça yaygınlaşan ve dijitalleşen teknik çizim hizmeti, yalnızca mühendislik uygulamalarında kullanılmakla kalmayıp, birçok alanda da bu hizmetten yararlanılıyor. Teknik çizimler bizlere genel olarak konutları, ürünleri, yolları, otomobilleri, fabrikaları nasıl inşa edeceğimizi anlatır. Teknik çizimde fikirler ve tasarımlar uygulanabilir planlara dönüşür. 

İnşaat sektöründe; konut, yol, altyapı sistemleri, köprüler, barajlar ve enerji santralleri gibi birçok yapıyı inşa ederken kullanılır.

Üretim sektöründe; otomobil parçaları, mikroçiplere, aydınlatma armatürleri, beyaz eşyalar gibi birçok ürünün üretimi için kullanılır.

Genel olarak teknik çizimler; bir ürünü, bir cihazı, bir makineyi, bir yolu ya da bir evi nasıl oluşturacağımızı anlatan planları, şemaları ve modelleri kapsar. 

Mühendislik Hizmetlerinde Yaygın Kullanılan Programlar ve İçerikleri

AutoCAD

Bu program, taslakların 3D ve 2D teknik çizimler oluşturmalarını sağlayan bir tasarım programıdır. Kat planları, borular, objeler, devreler ve kanallar gibi elektrik, mekanik ve mimari tasarımlar için çizimler oluşturmada kullanılır.

3ds Max Modelleme ve Render Programı

Kullanım alanları genel modelleme, animasyon, mimari, inşaat, oyun sektörü olarak sıralanabilir. Birçok alanda yaygın olarak kullanılan bu programı öğrenmesi ve uygulaması biraz zor olduğu için alanında tecrübeli kişilerle çalışmak işinizi kolaylaştırır. İşi iyi bilen ve tecrübeli kişilerin ise bu programla yapabileceklerinin sınırı yoktur. Endüstriyel ürün tasarımları için uygun bir program değildir, mimari ve mühendislik hizmetlerinde daha başarılıdır.

Revıt BIM (Buıldıng Informatıon Modelıng) Mimari Modelleme Programı

Teknik çizimciler mimari, inşaat ve mühendislik tasarımları için bina bilgi modellemesi yani BIM oluştururken Revit programını kullanırlar. Revit bir ürünün, yapının  ya da bileşenin tamamlandığı zaman nasıl gözükeceğini gösteren yapısal modeller oluşturur. Revit ile asansör sistemi, inşaat yapı malzemeleri gibi detayların yanı sıra aydınlatma, pencere, kapı ayrıntıları gibi detaylar da modellenebilir. Örneğin; bir çevre düzenleme projesinde etraftaki otomobiller dahil olmak üzere binanın dış çevresini sergileyen bir model yaratılabilir.

Rhino 2 ve 3 Boyutlu Modelleme Programı

Kullanışlı komutları, düşük maliyeti ve çeşitli eklentileri sebebiyle tercih edilir. Rhino, iş akışını hızlandıracak özelliklere sahiptir. Endüstriyel tasarım alanında hazırlanan bir modeli, mühendislik programlarına rahatlıkla aktarabilir. Çoğunlukla endüstriyel tasarım alanında kullanılır. 

Solidworks Mekanik Modelleme Programı

En popüler 3 boyutlu tasarım yazılımlarından biri olan bu program, 3D teknik modelleme yaparken modelin yapılacağı malzeme türü seçilerek mukavemet analizi yapma imkanı sağlar. Bu yönüyle makine, inşaat gibi mühendislik alanlarında sıkça tercih edilir.

3D teknik modelleme

Bir cismin 3 boyutlu olarak bütün yüzeyleriyle matematik olarak ifadesidir. Canlı ya da cansız herhangi bir varlığın görüntüsünü üç boyutlu olarak modellemek için çeşitli bilgisayar programları kullanılabilir. 3D modelleme, otomatik ya da manuel olarak yapılabilir. 

3D modellemenin oldukça yaygın bir şekilde kullanımı tercih edilir. Çünkü kullanımı çok çeşitli alanlara yayılır.  Tıp sektöründe, sinema sektöründe, oyun sektöründe, bilimde, mimarlık ve mühendislik uygulamalarında, yer bilimlerinde gibi birçok alanda etkin bir biçimde rol alır. 

Modelleme Türü

3D teknik çizim tasarımlar iki şekilde yapılabilir. Bunlar, katı modelleme ve yüzey modellemedir. Katı modellemede, modellenen cismin gerçek hacmiyle birlikte görüntüsü yansır ve çok gerçekçidir. Yüzey modellemede hacim yoktur. Yalnızca var olan cismin dış kısmı sınır olarak modellenir. İçi boş bir yumurta örneği buna uygundur. Sınırlar belirli fakat içi boş modeller oluşturulur. 

Modelleme Programları

Modelleme sürecinde kullanılan birçok teknik vardır. Bu teknikleri gerçekleştirmek içinde birçok yazılım mevcuttur. Yaygın kullanılanlar:

Cinema 4D

Programın isminden de belli olduğu üzere sinema ve dizi/film sektöründe kullanılır. 

Maya

Tasarım ve görsel efekt işlerinde neredeyse tüm dünya profesyonelleri tarafından tercih edilen bir yazılımdır.

Blender

En çok kullanıldığı alan mobil oyun sektörüdür. Örümcek Adam 2 filminde kullanılan bir programdır.

AutoCAD

SolidWorks

Rhino programlarının içerikleri yukarıda açıklanmıştır.

Luxology Modo

Endüstriyel tasarım, mimari görüntüleme, paket ve ambalaj tasarımı, oyun geliştirme, filmler ve yayınlar, eğitim ve bilimsel incelemeler gibi bir çok alanda oldukça sık tercih edilir. 2006 yılında Apple tarafından tasarım ödülü almıştır.

Sketch Up

Mimarlık, mühendislik, film yapımı, oyun geliştirme ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alanda kullanılabilen bir yazılımdır. Ancak en çok mimarlar tarafından kullanılır.

3D Teknik Çizim Fiyatları

3D Teknik Çizim fiyatlarını belirleyen birçok unsur vardır fakat asıl belirleyici kriterleri 3 maddede toparlayabiliriz. 

Modellenecek projenin ne olduğu

Kaç adet proje çizileceği

Modellemenin hangi programla yapılacağı

Siz de 3D Teknik modelleme vb. hizmet almak amacıyla sitemizde iş ilanı oluşturabilir ve binlerce uzman tarafından size sunulacak teklifleri değerlendirebilirsiniz. Size en uygun gelen teklifi değerlendirerek, teknik çizim ve modellemeye ihtiyaç duyan birçok projeniz için 3D Teknik Çizim hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 


3D Teknik Çizim Hizmeti Ortalama Ücretler

250₺ - 1800₺

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Ücret Rehberini Gör
250₺ - 1800₺ Ortalama Ücret
250₺ - 1800₺ Ortalama Ücret
250₺ 1800₺

3D Teknik Çizim Hizmeti Mi Veriyorsunuz?

Siz de Ara'da hizmet veren binlerce profesyonel arasına katılın ve iş imkanlarınızı genişletin.

HİZMET VER
;