Aradığın Hizmet Burada!

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

İhtiyacını Belirt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Birçok Teklif Al

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

Karşılaştor ve Seç

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemi açık havayı bir binaya veya odaya taşır ve havayı bina veya odaya dağıtır. Binalarda havalandırmanın genel amacı, hem hava kirliliğini seyreltmek hem de havayı kirleten unsurları binalardan uzaklaştırarak solunum için sağlıklı hava sağlamaktır.

Özellikle bina havalandırmalarında üç temel unsuru vardır:

• havalandırma oranı -havalandırılmak istenen alanlara dışarıdan sağlanan hava miktarı ve sağlanan bu havanın kalitesi 

• hava akış yönü - temiz bölgelerden kirli bölgelere olması gereken bir binadaki genel hava akış yönü

• hava dağıtımı veya hava akış modeli – dışarıdan sağlanan hava, havalandırılmak istenen alanın her bir parçasına verimli bir şekilde verilmeli ve bu alanın her bir parçasında oluşan hava kirliliklerini de etkin bir şekilde uzaklaştırmalıdır.

Bu üç unsurun yanında, bir binayı havalandırmak için kullanılabilecek üç havalandırma sistemi yöntem vardır: doğal, mekanik ve hibrit (karışık mod) havalandırma. Bu havalandırma şekillerine kısaca değinmek gerekirse;

1)Doğal havalandırma 

Doğal kuvvetler (örn. İç ve dış hava yoğunluk farkları nedeniyle oluşan rüzgarlar), dışarıdan gelen havayı, amaca uygun olarak inşa edilmiş bina açıklıklarından geçirir ve doğal bir iklimlendirme sağlar. Amaca uygun açıklıklar; pencereler, kapılar, güneş bacaları, rüzgar kuleleri ve damlama vantilatörlerini içerir. Binaların bu doğal havalandırma sistemi iklim, bina tasarımı ve insan davranışına bağlıdır

2)Mekanik havalandırma 

Mekanik fanlar mekanik havalandırma sağlar. Fanlar doğrudan pencerelere veya duvarlara monte edilebilir veya bir odaya hava sağlamak veya bir odadan hava almak için hava kanallarına monte edilebilir.

Kullanılan mekanik havalandırma sistemi iklime bağlıdır. Örneğin, ılık ve nemli iklimlerde, (bir binanın içindeki sıcak, nemli hava bir duvara, çatıya veya zemine nüfuz ettiğinde ve soğuk bir yüzeye ulaştığında) genellikle pozitif basınçlı bir mekanik havalandırma sistemi kullanılır. Tersine, soğuk iklimlerde, negatif basınçlı havalandırma kullanılır. 

3)Hibrit veya karma modlu havalandırma 

İsminden de anlaşılacağı üzere hibrit havalandırma sistemleri doğal ve mekanik havalandırma sistemlerinin karışımıdır. Hibrit (karışık mod) havalandırma, istenilen (tasarlanan) akış hızına ulaşmak için öncelikle doğal itici güçleri kullanır. Doğal havalandırma akış hızı çok düşük olduğu takdirde mekanik havalandırma kullanır veya otomatik devreye girer.

Tek başına doğal havalandırma uygun olmadığın iklimlendirme alanlarında, kapalı alanlarda bulunan havanın kalitesini arttırmak için egzoz fanları (yeterli ön test ve planlama ile) takılabilir. Bununla birlikte, bu basit hibrit (karışık mod) havalandırmanın dikkatli kullanılması gerekir. Fanlar, oda havasının duvar veya çatı yoluyla doğrudan dış ortama verilebileceği bir yere monte edilmelidir. Egzoz fanlarının boyutu ve sayısı hedeflenen havalandırma oranına bağlıdır ve kullanımdan önce ölçülmeli ve test edilmelidir.

İyi Bir Havalandırma Sistemine Sahip olmanın 5 Nedeni

Temiz havanın insanlar için gerekli olduğunu kimse inkar edemez, hayatta kalmak için buna ihtiyacımız var. İdeal bir dünyada, gün boyu temiz, saf, hava kirliliğinin olmadığı bir ortamda nefes alarak dışarıda bulunabilirdik fakat günümüzde maalesef durum böyle değil. Sağlığımız için zararlı olabilecek, kötü havalandırılan yerlerde olmak zorunda kalıyoruz. Evde ve işyerinde iyi havalandırılmış odalara sahip olmak çok elzemdir. İşte bunun en önemli 5 nedeni.

1. Hava kalitesini sağlar

Yaşadığınız veya çalıştığınız yerlerin hava kalitesinin harika olmadığını düşünebilirsiniz, ancak genellikle bu düşüncelerin oluştuğu yerler, içerideki havanın dışarıdaki havadan daha kirli olduğu alanlardır. İyi bir havalandırma sistemi, kirletici unsurların, bakterilerin, nem ve vücut kokusu gibi hava kalitesini düşüren etmenlerin birikmesini engeller. Yaşam kalitesinin hava kalitesinden geçtiği bu günlerde iklimlendirme sitemleri insan hayatının merkezini işgal etmektedir.

2. Havanın düzenlenmesi ve verimin artırılması

Havalandırma sisteminiz yoksa, bir binadaki hava akışını kontrol edemezsiniz. Büyük yapılar çok fazla temiz hava ihtiyacı anlamına gelebilir, buda maliyetli enerji faturaları anlamına gelir, bu nedenle iyi havalandırma birçok yönden mantıklı hale gelir. Doğal iklimlendirme alanlarının yeterli gelmediği durumlarda mutlaka maliyeti düşük verimliliği yüksek mekanik havalandırma sistemleri kullanılmalıdır 

3. Ortamdaki nem oranını azaltın

Nemin iyi bir şey olmadığı su götürmez bir gerçek. Nem, küf ve çürümüş yüzeylere yol açabilir bu yüzden de kaçınmak istediğiniz bir şey. Nemli koşullar ve yoğunlaşma, birçok insan için alerjik reaksiyonlar ve solunum problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. İyi havalandırma sistemi bu riskleri azaltmaya yardımcı olmakta.

4. Sıcaklıkları azaltmak/dengelemek

Birçok insan kapalı alanda olduğunda çevre sıcak ve tıkalı olabilir. Özellikle iş yerlerinde ve toplu taşımalarda, kısacası çok insanın bulunduğu kapalı alanlarda, havalandırma sistemlerinin devreye girmesi ortamı bir anda daha rahatlatıcı hale getirir ve bu da daha verimli bir iş yeri ve yaşam alanların oluşmasını sağlayacaktır.

5. Sağlık yararları

Kapalı alanlarda oluşan hava kirliliği ve kötü havalandırma, baş ağrısı, alerji, astım, döküntü ve sinüzit gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. İyi bir havalandırma sisteminin kurulmasıyla tüm bu olası negatif unsurlardan kaçınılabilir.

Havalandırma Sistemleri için Hizmetler Nerden Alınır, Nerde Bulunur!

Havalandırma sistemleri için yapılacak olan seçimlerde uzman görüşünün önemi hem verimlilik hem maliyet açısından çok değerlidir. Yanlış seçilmiş bir iklimlendirme koşulu paranızı sokağa atmanın yanında hava kalitesinin daha da düşmesine sebep olabilir. O yüzden mutlaka havalandırma sistemlerini bilen birine veya bu hizmeti veren kuruluşlara ulaşmanız gerekir. Fakat sitemizin sunduğu ayrıcalıklarla bu hizmeti sağlan kişi ve kuruluşları ayağınıza getirmeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey neresi için bir havalandırma sistemi istediğinizi boyutları ile belirtmek geri kalan her şey fiyatları ile birlikte çoklu seçenekler halinde elinize ulaşsın.

Havalandırma Sistemleri Hizmeti Ortalama Ücretler

699₺ - 1999₺

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

699₺ - 1999₺ Ortalama Ücret
699₺ - 1999₺ Ortalama Ücret
699₺ 1999₺

Havalandırma Sistemleri Hizmeti Mi Veriyorsunuz?

Siz de Ara'da hizmet veren binlerce profesyonel arasına katılın ve iş imkanlarınızı genişletin.

HİZMET VER
;